Yüzüstü yatmak kalbe zararlı mı? En sağlıklı uyku pozisyonu nedir?

Yapılan araştırmaların yüzüstü yatmanın omurga sağlığını olumsuz etkilediği ortaya kondu. Bu pozisyonda uyumak boyun, sırt ve bel etrafındaki bağların ve kasların gerilmesine, ayrıca omurgadan sinirlere gereksiz baskı oluşturarak fıtığın oluşmasına yol açıyor. Peki, en doğru yatış pozisyonu nedir?

YAN YATIŞA ÖNCELİK VERİLMELİ!

Uyku pozisyonunun kişiye ve potansiyel hastalıklara göre belirlenmesi gerekiyor. Araştırmalara göre omurga sağlığı için en uygun pozisyonu yan yatış. Sol taraf üzerinde yan yatmak, kalbin kan dolaşımı için en elverişli pozisyon. Ayrıca, bel omurlarına binen yükü azalttığı için omurganın sağlığı için de yan yatış pozisyonu tercih edilmeli.

YÜZÜSTÜ YATMAKTAN KAÇININ!

Yüzüstü yatmanın önemli rahatsızlıklara yol açabileceğini ortaya koyan araştırmalarda özellikle boyun fıtığı, bel kireçlenmesi gibi durumları olan kişilerin bu pozisyondan kaçınması gerekiyor. Ayrıca, uyku apnesi veya horlama gibi şikayetleri olan obez hastaların sırtüstü yatmanın solunum problemlerini artırabiliyor.

DOĞRU YATAK DA ÖNEMLİ!

Doğru yatak seçimi, uykunun kalite ve konforunu etkilediği bilinenler arasında. Çok sert veya çok yumuşak yataklardan kaçınılması gerek. Omurganın düzgün desteklenmesi için orta sertlikte yataklar, kişinin doğru uyku pozisyonu için en ideali.

Ancak, uyku sırasında ağrı ve rahatsızlık hisseden kişiler mutlaka bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon hekimine başvurması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x