Fransa’dan Google’a 250 milyon euro ceza

Fransa Rekabet Kurumu, Google’ı platformda kullanılan içeriklerin ücretlendirilmesine yönelik 2019 tarihli Avrupa Birliği (AB) yasası kapsamında para cezasına çarptırdı. Kurum, medya yayıncılarıyla ilişkili fikri mülkiyet hakkı ihlallerine işaret etti.

Fransa Rekabet Kurumu, Google’ın içerik ücretlendirilmesi konusunda yürütülen soruşturma sonucunda AB yasalarına aykırı hareket ettiğine karar vererek Google’a içeriklerini kullandığı Fransız yayıncılara yeterli ücret vermediği için 250 milyon euro ceza kesilmesine karar verdi. Kurumdan yapılan açıklamada, Google’ın adı daha sonra ‘Gemini’ olarak değiştirilen yapay zeka sohbet robotu Bard’ın kendilerine bildirim yapılmadan yayıncı ve haber ajanlarının ürettiği içerikler üzerine eğitildiği ifade edildi.

GOOGLE: CEZA ORANTISIZ

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Rekabet Kurumu, Google’ın varılan uzlaşma kapsamında, belirli eksiklikleri gidermek için bir dizi önlem almayı teklif ettiğini bildirdi.

Google, açıklamasında, Rekabet Kurumu ile anlaşmayı kabul ettiğini çünkü yollarına ‘devam etmenin zamanının geldiğini’ savundu. Açıklamada, “İnsanları kaliteli içerik ile bir araya getirmeye sürdürülebilir yaklaşımlar konusundaki daha büyük hedefimize ve Fransız yayıncılarla yapıcı bir şekilde çalışmaya odaklanmak istiyoruz” ifadelerine yer verildi. Şirket, söz konusu para cezasının ‘orantısız’ olduğunu da savundu.

Google’dan yapılan açıklamada, Fransa Rekabet Kurumu’nun ‘rüzgarın hangi yönden eseceğini tahmin edemedikleri için bir istikamet belirlemenin çok zor olduğu bir ortamdaki çabalarını yeterince göz önünde bulundurmadığı’ ileri sürüldü.

Google, şimdiye kadar 450 Fransız yayıncı ile ücret konusunda anlaşmaya vardı. Avrupa Birliği’nin 2019 yasasının 15’inci maddesi, yayıncılara içeriklerinin yeniden kullanımı için platformlardan adil ücret alma hakkı sağlayan ‘komşu haklar’ tanıyor. Şirket birçok ülkede rekabete aykırı davranmaktan açılan davalarla mücadele ediyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x